U osnovnim i srednjim školama te na fakultetima i institutima u Hrvatskoj, jednodnevni udar upozorenja u organizaciji triju obrazovnih sindikata u Hrvatskoj, koji traži povećanje baze i koeficijenata i zaštite i odgovarajućeg socijalnog statusa.
Štrajk organizira oživljavanje školskog sindikata, neovisnu uniju zaposlen u srednjim školama (NSZSSH) i neovisnom savezu znanosti i visokog obrazovanja, te u njihovim jučerašnjim najavama, u oko 95 posto škola djeluje.
Pet zahtjeva
Kroz pregovarački proces s vladom, sindikati su iznijeli pet zahtjeva – rast osnova od 10 posto, povećavajući koeficijente, dodatak obrazovanju i uvođenje privremenog dodatka do pitanja “koeficijenata.
Osim toga, oni traže kašnjenje modularne nastave u strukovnim školama u godini, kao i isključenje nastavnika iz evaluacije definirane Zakonom o zakonima o ocjenjivanju i propisima.
Predstavnici triju sindikata objavili su da ovaj štrajk “počinje” i da će “svaki sljedeći štrajk biti dublji, širi, drugačiji”.
Nema razloga za štrajk
Od relevantnog Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, kao i vlade su rekli da nema razloga za štrajk, a ministar Radovan Fuchs pozvao je roditelje da pošalju djecu u školu jer će se organizirati nastava.
Stoga je ministarstvo također izdalo upute školama o pružanju sigurnog studija učenika, organizacije školske prehrane i produženom boravku i redovitim informacijama roditeljima i učenicima.
Pored toga, škole su obvezne za snimanje radnika u štrajku i unošenje podataka u sustav centraliziranog izračuna plaće (COP).
S obzirom na povećane obveze, direktorima je omogućeno odobriti prekovremeni rad zaposlenicima. Također, u suradnji s osnivačima i prijevoznicima potrebno je osigurati neprekidni prijevoz studenata.
Prema odluci hrvatske vlade s telefonskog zasjedanja koja se održava u utorak, zaposlenici će biti smanjene plaće i dodataka za plaće tijekom štrajka.
Legalno upita
U današnjem štrajku ne sudjeluje u savezu hrvatskih učitelja (SHU) jer to smatraju pravno upitnim i nejasnim ciljevima. Prema riječima predsjednika, Sanji Sprem jedini je zakonski dio zahtjeva triju sindikata koji se bore za osnovu.
To je posebno obilježje da je danas, u vrijeme štrajka, nacionalni ispit, tj. Ispit na prvom stranom jeziku, napisan u osmom razredu osnovnih škola, tj. Hina.