TikTok će se u petak obratiti Vrhovnom sudu SAD-a u posljednjem pokušaju da poništi zabranu aplikacije u slučaju koji suprotstavlja granice nacionalne sigurnosti i slobode govora.
Popularna društvena mreža osporava zakon koji su SAD donijele prošle godine, a prema kojem se tvrtka mora odvojiti od kineskog vlasnika ili će biti blokirana u SAD-u. Tiktok je dobio rok do 19. siječnja.
Američka vlada tvrdi da bi Kina bez prodaje mogla koristiti TikTok kao alat za špijunažu i političku manipulaciju.
Međutim, TikTok odbacuje optužbe, tvrdeći da je nepravedno ciljan i da zakon krši prava na slobodu govora njegovih oko 170 milijuna američkih korisnika.
Niži sudovi stali su na stranu vlade, no slučaj se dodatno zakomplicirao prošli mjesec kada je novoizabrani američki predsjednik Donald Trump zatražio odgodu provedbe zakona kako bi se dalo vremena za dogovor.
Analitičari tvrde da nije jasno kako će Vrhovni sud odlučiti, ali da bi ukidanje ranije odluke, čak i uz podršku budućeg predsjednika, bilo neuobičajeno.
Kada se pravi državni interes suprotstavi stvarnoj ustavnoj vrijednosti, to postaje vrlo kontroverzan slučaj – rekao je profesor Pravnog fakulteta Cardozo Saurabh Vishnubhakat. “Ali u takvim slučajevima odluka vlade ima veću težinu.”
Odluka Vrhovnog suda mogla bi biti donesena za nekoliko dana.
Kongres je prošle godine usvojio zakon protiv TikToka uz podršku obje stranke – demokrata i republikanaca. Bio je to vrhunac dugogodišnje zabrinutosti oko platforme poznate po svojim viralnim videima i popularnosti među mladima.
Zakon ne zabranjuje izravno korištenje aplikacije, ali zahtijevao bi od tehnoloških divova poput Applea i Googlea da prestanu nuditi aplikaciju i onemoguće ažuriranja, što bi analitičari rekli da bi na kraju dovelo do gašenja aplikacije.
TikTok je već zabranjen na vladinim uređajima u mnogim zemljama, uključujući UK, dok neke zemlje, poput Indije, imaju potpunu zabranu.
SAD tvrdi da TikTok predstavlja “ozbiljnu” prijetnju jer bi kineska vlada mogla prisiliti vlasnika aplikacije, ByteDance, da preda korisničke podatke ili manipulira sadržajem u korist kineskih interesa.
U prosincu prošle godine, tročlano vijeće prizivnog suda potvrdilo je zakon, ističući prošle aktivnosti Kine kroz privatne tvrtke i ocijenivši da je mjera opravdana kao “dio širih napora u borbi protiv ozbiljne prijetnje nacionalnoj sigurnosti koju predstavlja tu zemlju.”