Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, u Crnoj Gori je legalno naoružano oko 68.000 građana koji posjeduju više od 100.000 komada oružja, izjavio je potpredsjednik Nezavisnog sindikata policije Crne Gore Đorđije Vukićević.
– S druge strane, procjene su da građani u ilegalnom posjedu imaju najmanje 40.000, pa čak i više od 100.000 komada oružja. Ovoliko naoružavanje građana zahtijeva ozbiljnu analizu i reakciju nadležnih institucija – rekao je Vukićević.
Crna Gora je na trećem mjestu u svijetu po broju oružja među građanima
Prema njegovim riječima, oružje koje se nalazi kod lojalnih građana nije opasnost ni za koga u zemlji, ali je opasnost oružje koje je u ilegalnom posjedu.
On je saopštio i podatak da je Crna Gora na trećem mjestu u svijetu po broju oružja koje posjeduju građani, što bi trebalo da zabrine cijelo društvo, a posebno nadležne institucije, jer se postavlja pitanje koliko je oružja u ilegalnom posjedu. , javljaju crnogorski mediji.
Crna Gora je 2015. usvojila Zakon o oružju, podsjeća Vukićević, koji je usklađen sa zakonodavstvom EU, a od te godine traje i akcija “Poštuj život, vrati oružje”.
Unatoč svakodnevnom oduzimanju ilegalnog oružja u alarmantnim količinama, oni koji su s druge strane zakona će, smatra Vukićević, doći do oružja na ovaj ili onaj način, pa je, ističe, potrebno pooštriti kazne.
– Kazne su izuzetno niske i kreću se od tri mjeseca do osam godina zatvora, koje se izriču za ekstremna krivična djela i rijetke su u Crnoj Gori. No, imali smo i situaciju da su za to kazneno djelo izricane kazne ispod minimuma i da se izriče samo opomena – objašnjava Vukićević.
Pooštravanje kriterija
Premijer Milojko Spajić najavio je pooštravanje kriterija za nabavu oružja, kao i kazne za nedopušteno posjedovanje i nošenje oružja.
– Razmotrit ćemo sve module, pa i kompletnu uporabu oružja i to dolazi u obzir, ovo je tragedija gdje se moramo pitati tko može imati oružje, a razumijemo se i u sport i u lov, ali kriteriji se moraju postrožiti – Spajić rekao je.