Iskusne domaćice imaju izvrstan trik za pranje perjanica, koji je vrlo jednostavan, a pridržavate li se nekoliko savjeta, u jakni se neće pojaviti grudice.
Na etiketi mnogih perjanica često piše da se ne smiju prati u perilici, već da ih je potrebno kemijski čistiti. Ipak, neke jakne dopušteno je prati u stroju ili na ruke, no često se kod strojnog pranja pojave nakupine perja, što otežava proces sušenja. Žene su smislile odličan trik kako riješiti ovaj problem.
Jedna djevojka pitala je kako pravilno održavati svoju zimsku jaknu jer joj se nakon pranja u perilici na 30 stupnjeva jakna potpuno “zgužvala” i “ispuhala”. Evo kakav je savjet dobila.
– Sve perje perem s tri teniske loptice, to je pravilo. Čak i jedna jakna iz Amerike ima detaljno objašnjenje na etiketi s unutarnje strane. Kasnije ide u sušilicu sa svim tim kuglicama (možete preskočiti ovaj korak ako nemate sušilicu), a kad se osuši imat će sasvim normalan oblik, kao i prije pranja – napisala je jedna korisnica Ana .rs forum, a mnogi su se odmah složili da ovaj trik stvarno “radi”
– Otpušta perje i jakna je u početnom stanju kada se izvadi iz stroja i osuši. Ne skupljaju se grudvice kao kod pranja bez kuglica – objasnila je druga članica.
Osim teniskih loptica bez kojih više nikada nećete prati zimske jakne, evo još nekoliko korisnih savjeta.
Ne perite više jakni odjednom
Perjenica se tijekom pranja napuhne i zauzima većinu prostora u bubnju, stoga nemojte prepuniti perilicu i perite samo jednu jaknu.
Nemojte koristiti uobičajeni deterdžent
Perjenice je poželjno prati tekućim deterdžentom za osjetljivo rublje ili specijaliziranim deterdžentom za ovu vrstu odjeće.
Program za osjetljivo rublje
Svaki stroj ima različite programe, no za pranje perjanica uvijek birajte one za osjetljivo rublje tijekom kojih temperatura vode ne prelazi 30 ili 40 stupnjeva.
Izbjegavajte centrifugu
Perjenice ne trebate prati više od jednom ili najviše dva puta godišnje, a kada ih perete nemojte koristiti centrifugu.