Nakon objave obustave Metinog programa provjere činjenica u Sjedinjenim Američkim Državama, Međunarodna mreža provjere činjenica (IFCN) objavila je otvoreno pismo Marku Zuckerbergu, osnivaču i izvršnom direktoru tvrtke.
Više od stotinu organizacija za provjeru činjenica iz cijelog svijeta potpisalo je otvoreno pismo, objavljeno na web stranici Poynter instituta za medije iz Floride (SAD).
Odluka prijeti poništiti gotovo desetljeće napretka
U pismu se ističe da takva odluka prijeti poništiti gotovo desetljeće napretka u promicanju točnih informacija i brojne potvrđene pozitivne rezultate ovog programa. Naglašavanje važnosti uloge provjeravanje činjenica novinarstva u različitim okruženjima, upozorava se da bi ukidanje Metinog programa provjere činjenica moglo imati posebno katastrofalan učinak u zemljama u kojima se dezinformacije koriste kao sredstvo izazivanja političke nestabilnosti, ugrožavanja vjerodostojnosti izbora, pa čak i poticanja na genocid.
Zuckerbergove tvrdnje da je program postao “oruđe cenzure” i da su “provjerivači činjenica bili previše politički pristrani i uništili više povjerenja nego što su ga stvorili, posebno u SAD-u”, odbačene su kao lažne.
Kako stoji u pismu, Meta je od svih partnera zahtijevala pridržavanje strogih standarda političke nepristranosti, čije je ispunjavanje osigurano provjerom putem Međunarodne mreže za provjeru činjenica, a koje sama tvrtka nikada nije dovodila u pitanje. Štoviše, Meta se njima javno hvalila, a nedavno je svoj program provjere činjenica proširila i na svoju novu mrežu Threads.
Posebnu pozornost privukla je opredijeljenost fact-checking novinarstva za slobodu izražavanja, koju su članice IFCN-a zajednički proglasile prošle godine na konferenciji GlobalFact održanoj u Sarajevu.
Partneri za provjeru činjenica nikada nisu imali mogućnost ili ovlaštenje ukloniti sadržaj ili račune s Metinih platformi
Ističe se činjenica da partneri za provjeru činjenica nikada nisu imali mogućnost ili ovlasti ukloniti sadržaj ili račune s Metinih platformi te se osuđuju takvi komentari vlasnika tvrtke koji će, kako se navodi, nedvojbeno dodatno osnažiti lažnu percepciju da su redakcije odgovorne za odluke o moderiranju koje sama Meta provodi na svojim platformama.
Raskrinkanje, kao partner Mete u Bosni i Hercegovini, podržava stavove Međunarodne mreže za provjeru činjenica (IFCN) i ističe važnost novinarstva posvećenog provjeravanju činjenica za informiranje građana, ali i zaštitu od brojnih online prijevara, koje su posebno često susreću u ovom dijelu svijeta. U demaskiranju se također ističe da je, kao redakcija koja provjerava činjenice, pokrenuta i aktivno radi puno prije nego što je postala dijelom Metinog programa, te da će nastaviti raditi neovisno o programu slijedeći metodologiju koja poštuje najviše etičke standarde.