Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH organizirat će u Mostaru i Sarajevu edukativne radionice „Unaprjeđenje znanja zaposlenika u ustanovama za smještaj djece bez roditeljskog staranja o važnosti imunizacije protiv humanog papiloma virusa (HPV)“ namijenjenu osoblju domova za djecu bez roditeljskog staranja i centara za socijalni rad u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Cilj edukativnih radionica je informirati i educirati osoblje domova za djecu bez roditeljskog staranja i centara za socijalni rad u Federaciji Bosne i Hercegovine o humanom papiloma virusu (HPV), HPV cjepivu u programu imunizacije i provedba programa imunizacije protiv HPV-a u FBiH.
Dodatni cilj je pridonijeti prevenciji zaraznih bolesti, promicanju imunizacije te unapređenju i promicanju zdravstvene zaštite djece i mladih.
Radionice u gradovima
Prva radionica će se održati u utorak, 5. studenog u 12 sati u Mostaru, a druga u četvrtak, 7. studenoga u 12 sati u Sarajevu, obje u prostorijama Instituta.
Edukacijsku radionicu „Unapređivanje znanja zaposlenika u ustanovama za smještaj djece bez roditeljskog staranja o važnosti imunizacije protiv humanog papiloma virusa (HPV)“ stručno je organizirao i vodio Zavod za javno zdravstvo FBiH uz ključnu podršku Ujedinjenih naroda. Populacijski fond u Bosni i Hercegovini (UNFPA) i Udruga za promicanje kvalitete života IMPETRO.
Humani papiloma virus (HPV) je skupina spolno prenosivih virusa. Većina spolno aktivnih ljudi zarazit će se barem jednom u životu.
HPV je ključni uzrok raka vrata maternice, usana, pubisa, anusa, penisa, usta i ždrijela te genitalnih i negenitalnih bradavica. Visokorizični sojevi HPV-a, kao što su HPV 16 i 18, odgovorni su za većinu slučajeva raka vrata maternice. Svake godine više od 150 žena u FBiH oboli od raka grlića maternice, a više od 80 ih umre.
HPV se spolno prenosi. Virus se može prenijeti i kontaktom s kožom genitalnog područja.
HPV infekcija obično nema simptoma, pa može proći nezapaženo. Kada se simptomi pojave, obično uključuju genitalne bradavice ili promjene na koži i sluznici koje mogu biti prekanceroze.
U žena se HPV može otkriti Papa testom i testiranjem na HPV. Kod muškaraca dijagnosticiranje HPV-a je teže, ali genitalne bradavice mogu biti vidljive i dijagnosticirane kliničkim pregledom.
Cijepljenje protiv HPV-a i redoviti preventivni pregledi siguran su način zaštite od raka i bolesti uzrokovanih HPV-om.
Cijepljenje se preporučuje djevojčicama i dječacima u dobi od 13 do 18 godina – prije izlaganja virusu, tj. prije početka spolne aktivnosti. Cjepivo se može dati i starijim osobama koje prethodno nisu bile cijepljene. Daju se dvije doze devetovalentnog cjepiva protiv HPV-a, s razmakom od najmanje šest mjeseci između 1. i 2. doze cjepiva.
Provedba Programa cijepljenja protiv HPV-a u Federaciji BiH započela je krajem 2022. godine, prvo u četiri kantona, a 2023. godine proširena je na cijelu Federaciju Bosne i Hercegovine. U dvije godine imunizacije protiv HPV-a oko 4.000 djevojčica u FBiH primilo je prvu dozu cjepiva protiv HPV-a.
Mnoga istraživanja potvrđuju učinkovitost imunizacije protiv HPV-a. Cjepivo dokazano značajno smanjuje učestalost HPV infekcija, genitalnih bradavica i raka vrata maternice. Prema podacima iz zemalja koje imaju tradiciju cijepljenja protiv HPV-a, rizik od raka vrata maternice kod žena koje su cijepljene protiv HPV-a prije 18. godine bio je 90 posto manji u odnosu na one koje nisu cijepljene.
Cjepivo protiv HPV-a ocijenjeno je kao iznimno sigurno, kvalitetno i visoko učinkovito. Nuspojave su obično blage i kratkotrajne (bol, crvenilo i otok na mjestu primjene, glavobolja, mučnina, umor, povišena tjelesna temperatura, bolovi u mišićima i/ili zglobovima), priopćeno je iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.