Prema državnoj agenciji Sana Sirian, vojno odmaralište u Damasku tvrdi da je “skupina pripadnika Hezbollaha izvela zasjedu, tri sirijska vojnika na brani Zeita, pretočila ih je do teritorija Libanona i pogubila na licu mjesta.” Ministarstvo je objavilo da će „sve potrebne mjere nakon ove opasne eskalacije od strane Milicije Hezbolaha“.
Međutim, Hezbolah je u nedjelju kategorički odbacio optužbe, ističući da “nema nikakve veze s događajima na sirijsko-libanonskoj granici” i da nije uključen u bilo kakve aktivnosti na teritoriju Sirije.
Granatiranje graničnih područja
Libanonska državna agencija NNA izvijestila je da su tijela ubijenih vojnika prebačena u Damask preko Libanonskog Crvenog križa, dok su Libanonske sigurnosne službe pokrenule istragu radi utvrđivanja okolnosti incidenta i identiteta počinitelja.
U večernjim satima je granično područje al-Qasr granata, u libanonskoj regiji Baalbek-Hermel. Prema NNA, rakete su ispaljene iz sirijskog grada Qusayr, zapadno od Homsa.
U isto vrijeme, Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR) objavio je da ubijeni vojnici pripadaju brigadi “, ali Ibn Abi Talib”, koji djeluje u sirijskom Ministarstvu obrane. Sohr tvrdi da je napad izveo kriminalnu skupinu povezanu s krijumčarima lojalnim Hezbolachom.
Prema njihovim izvorima, sukob je izbio nakon svađe između članova libanonskih plemena i sirijskih vojnika, što je rezultiralo smrću plemenskog člana, nakon čega su vojnici bili namamljeni u Libanon i likvidirani.
Eskalacija sukoba na granici
Granica između Libanona i Sirije jedna je od najstarijabilnijih točaka u regiji, obilježena složenim terenom s planinama, dolinama i nejasnim razgraničenjem. Dvije zemlje dijele šest kopnenih graničnih prijelaza duž linije dugih oko 375 kilometara.
Ovo nije prvi put da se dođe do sukoba u graničnom pojasu. Početkom veljače libanonska vojska odgovorila je na požar ispaljen iz Sirije, a predsjednik Libanon Joseph Aoun izdao je naredba vojnih jedinica da se “vrate u izvore vatre”. Aoun je također koordinirao s novim sirijskim predsjednikom Ahmedom al-Sharom.
Novi režim u Damasku, koji je u prosincu došao na autoritet nakon svrgavanja Bashara al-Assada, nastoji ojačati nadzor sigurnosti nad granicama, posebno zbog borbe protiv krijumčarenja droga i ostataka prethodne vlasti.
Izvor: Klix.ba