Radni tim za izradu Plana reformi u BiH nije usvojio Nacrt reformske agende, a suglasnost nisu dala četiri kantona.
Riječ je o Srednjobosanskom, Tuzlanskom, Zeničko-dobojskom i Unsko-sanskom kantonu, a u sva četiri kantona na vlasti je SDA.
Kratko vrijeme
Trojka je optužila SDA za rušenje europskog puta, no zanimljivo je da su u Unsko-sanskom kantonu, zajedno sa SDA, većina SDP i NiP.
Tim povodom kontaktirali smo predsjednika SDP-a USK i zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Razima Halkića i pitali ga jesu li upoznati s ovakvom odlukom.
– Nismo imali nikakve informacije o tome, nismo ni znali da je Nacrt plana reformi (tzv. Reformska agenda) dostavljen. SDP-ovi ministri nisu imali priliku o tome odlučivati na Vladi, jer su članovi tog radnog tijela samo kantonalni premijeri – ističe Halkić za “Puls”.
Istakao je da je razgovarao s premijerom USK Nijazom Hušićem (SDA) kada se saznalo da je to tema.
– Rekao je da su imali vrlo kratko vrijeme da odluče i da je dokument na engleskom jeziku. Rekao mi je da su dali uvjetnu podršku, što je kasnije protumačeno kao glas protiv. Mislim da je pozitivan glas trebao doći iz Unsko-sanskog kantona, jer je tamo SDP većinski – naglasio je Halkić za “Puls”.
Zaustavljanje procesa
Dodao je kako ne žele biti netko tko će kočiti proces pridruživanja BiH Europskoj uniji.
– Ovo je jedan od najvažnijih akata u realizaciji koraka koje BiH treba napraviti za ulazak u EU, međutim, ne mogu se oteti dojmu da je SDA, koja nije vlast na državnoj i federalnoj razini, već 2004. godine uložila više od 300 milijuna kuna u 2004. godine. vjerojatno se pokušava opravdati oko svega ovoga, ali zapravo u pozadini koči procese – kazao je Halkić.
Odnosi u koaliciji
Upitan može li to poremetiti odnose na kantonalnoj razini, Halkić kaže da se to u ovom trenutku vjerojatno neće dogoditi.
– Na osnovu informacija koje sam dobio, sada imamo dodatni rok, kako bi nacrt prošao, a onda bi moglo doći i zeleno svjetlo iz Unsko-sanskog kantona. Mislim da će ovaj javni pritisak na premijere SDA koji su ovo blokirali utjecati da oni promijene odluku. Ljeto je, vrijeme godišnjih odmora i izborne kampanje, u takvom razdoblju teško je raditi bilo kakvu kombinatoriku – zaključuje Halkić.