predsjednik Bosne i Hercegovine entiteta RS Milorad Dodik istaknuo je kako je odluka Christiana Schmidta da poništi zaključke Narodne skupštine RS-a ne samo “pravno problematična, nego i etički upitna, jer pogađa u samu srž ljudske slobode – pravo na mišljenje”. i stav”.
Dodik je istaknuo da je ova odluka još jednom rasvijetlila duboku krizu političkog sustava Bosne i Hercegovine.
– Ova intervencija, predstavljena kao čin očuvanja ustavnog poretka, u svojoj suštini odražava duboko nerazumijevanje prirode demokratskog procesa i prava na izražavanje stava – naveo je Dodik u autorskom tekstu za “Glas Srpske”.
Kazao je da je “RS nastala u Daytonskom procesu, a nije visoki predstavnik, a pogotovo Schmidt koji to nije ni”.
– Kao strane Dejtonskog sporazuma, naše osnovno pravo je da imamo stav o svim pitanjima – istakao je Dodik.
On je istakao da su zaključci NSRS oblik političkog stava, način na koji predstavnici jednog naroda artikuliraju stavove i mišljenja o ključnim pitanjima Dejtonskog sporazuma.
– Činjenica da Schmidt nije prepoznao tu razliku nije samo zabrinjavajuća, nego i ponižavajuća. Je li ikada u modernoj Europi bilo situacije da se zabranjuje pozicija ugovorne strane – upitao je Dodik.
Prema njegovim riječima, demokracija počiva na slobodi izražavanja, razmjeni mišljenja i argumentiranom dijalogu, a kada jedan akter, bio domaći ili međunarodni, odluči zabraniti mišljenje, time se krše temeljna načela na kojima počiva moderno društvo.
Dodik je ocijenio da su zaključci Narodne skupštine, čak i prema najoštrijim kritičarima, politički stavovi i ocjene – ugovorne strane Dejtonskog sporazuma.
– Šmitove besmislice šalju opasnu poruku – u Bosni i Hercegovini se mogu zabraniti mišljenja koja nisu u skladu s željenim političkim narativima. Ovo je presedan koji ne samo da destabilizira političku scenu, već i podriva samu ideju suvereniteta i demokracije – rekao je Dodik.
Istaknuo je kako ovakva politika “podsjeća na povijesne pokušaje germanskih sila da nametnu vlastite modele upravljanja i vrijednosti na ovim prostorima”.
– Kao što povijest svjedoči, ti pokušaji nisu uspjeli, a neće uspjeti ni sada – rekao je Dodik.
Dodik ističe da Šmit ovim postupcima ne samo da podriva suverenitet, već ozbiljno ugrožava šanse za izgradnju dugoročnog povjerenja među različitim narodima u Bosni i Hercegovini.
Predsjednik RS-a je “pojasnio da su zaključci Narodne skupštine RS-a, ma koliko za neke bili politički neprihvatljivi, stavovi ugovorne strane Dejtonskog sporazuma i ne uvode sankcije i ne nameću odluke”.
– To su stavovi. Zabrana mišljenja nije samo politički neodrživa – ona je i logički apsurdna. Šmit je u svojoj intervenciji pokazao da ne razumije suštinu političke komunikacije, ali ni osnovne postulate ljudske slobode – naglasio je Dodik.
Istaknuo je kako je još veći apsurd da EU, koja se diči slobodom mišljenja i izražavanja, šuti na takve poteze.
Ako EU zaista počiva na vladavini prava, procedurama, demokraciji i suverenitetu, kaže Dodik, onda mora jasno staviti do znanja da su im adresa broj jedan demokratski izabrani predstavnici naroda, a ne nelegalni i nelegitimni predstavnici iz u inozemstvu koji u krizi srednjih godina dobivaju autoritarne sklonosti.
– Povijest ovog prostora zahtijeva posebnu pažnju i razumijevanje, jer samo uz uvažavanje ovdašnjih realnosti moguće je graditi održivi mir i međusobno povjerenje – naveo je predsjednik RS, te dodao da zabrana mišljenja vraća ljude “na granu”. “- do stanja u kojem su osnovne ljudske funkcije suspendirane.
Dodik je ponovio da je “RS politička i ustavna realnost, ugovorna strana, kao i Federacija BiH /FBiH/, a njen narod nije i nikada neće biti narod drugog reda, a Šmitova odluka samo produbljuje osjećaj nepravde i otuđenosti među narodima u BiH”. .
– Ako Šmit smatra da RS nema pravo na poziciju, šta to zapravo govori o njegovom veličanju ljudi koji ovdje žive? Smatra li nas nesposobnima za racionalno razmišljanje, za izražavanje mišljenja, zauzimanje političkih stavova? Ili nas, još gore, vidi kao bića lišena te osnovne ljudske osobine – mišljenja?“, upitao je Dodik.
– Šmitova odluka nije samo greška – kaže Dodik, ona je uvreda za svakoga ko sebe smatra slobodnom i mislećom osobom.
– Ako dopustimo da takve odluke ostanu bez odgovora, nije pitanje hoćemo li izgubiti slobodu, nego hoćemo li se uopće smatrati ljudima – rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, stranci su se postavili kao nadmoćnu stranu, skrnaveći ne samo Daytonski sporazum, već i rušeći međunarodno pravo, posebno Bečku konvenciju o pravu međunarodnih ugovora.
– A Daytonski sporazum je upravo to, barem prema mišljenju Venecijanske komisije. Ili tko to još ozbiljno shvata – rekao je Dodik.
Kaže da se prema toj “neozbiljnoj”, “bezobraznoj”, “nikakvoj” Venecijanskoj komisiji, Daytonski sporazum i svi njegovi aneksi “moraju smatrati” međunarodnim ugovorom, te se njihov karakter odnosno tumačenje stoga rukovodi međunarodnim pravom, a posebno Bečkom konvencijom o pravu međunarodnih ugovora.
– Ni Schmidt, ni Amerika, ni Britanija nisu potpisale Daytonski sporazum i stoga nisu ugovorne strane. Oni su samo uzurpatori, prekršitelji, nasilnici u svemu što je Daytonski sporazum – zaključio je Dodik.