Svi putevi vode u Moskvu – čini se da je ovo nova mantra kada se radi o unapređenju sjevernokorejskog vojnog arsenala, a posljednja posjeta sjevernokorejskog lidera Kim Jong-una Moskvi i Putinovo obećanje uzvratnom posjetom Pyongyangu definitivno sugerišu da se “nešto talasa”.
Iako Rusija nije nikada javno potvrdila svoju ulogu u jačanju vojnih kapaciteta Sjeverne Koreje, mnogi analitičari sugerišu da postoji sve više dokaza koji ukazuju na tajnu rusku podršku sjevernokorejskom režimu.
Ovaj iznenadni skok u vojnoj sposobnosti Sjeverne Koreje, uključujući razvoj raketnih sistema i nosača nuklearnih bojevih glava, izaziva ozbiljnu zabrinutost u Washingtonu i zapadnim prijestolnicama.
Ruski odgovor na zapadne poteze
Ovo pojačano vojno partnerstvo između Rusije i Sjeverne Koreje može se smatrati ruskim odgovorom na jačanje NATO-a i rastuću prisutnost zapadnih vojnih snaga blizu ruskih granica, posebno u Ukrajini. Rusija je, izgleda, odlučila pomoći Sjevernoj Koreji kako bi se održalo ono što oni nazivaju “ravnoteža snaga u svijetu”. Osim toga, s obzirom na američku podršku Ukrajini i jačanje vojne saradnje sa zemljama poput Južne Koreje, Rusija vidi potrebu za osiguravanjem svojih interesa sada kada su im sva vrata na zapadu praktično zatvorena.
Raketna prijetnja
Najvidljiviji dokaz ruske podrške sjevernokorejskom režimu je razvoj interkontinentalnog balističkog raketnog projektila poznatog kao “Hwasong-18”. Ovaj projektil, čiji je domaći ekvivalent ruski “Topol M”, ima impresivan domet od oko 10.500 kilometara i sposoban je nositi nuklearne bojeve glave. Iako je riječ o naprednoj tehnologiji, mnogi analitičari sumnjaju da bi Sjeverna Koreja sama mogla razviti ovu tehnologiju i dizajn. To sugeriše da su morali dobiti stručnu pomoć i tehnologiju izvana.
Izvor: Klix.ba