SDA, točnije lider ove oporbene stranke Bakir Izetbegović, stopira usvajanje Reformske agende, doznaje “Dnevni Puls” iz izvora bliskog ove tri stranke. Iako su predstavnici stranaka Trojke, SNSD-a i HDZ-a, pristali podržati dokument, premijeri SDA iz četiri kantona u FBiH ostaju prepreka na putu do povijesnog iskoraka.
Bosni i Hercegovini je iz Bruxellesa dostavljen novi tekst Reformske agende, preformuliran u dijelu koji se odnosi na dosad neusklađene obveze. Kako doznaje “Dnevni Puls”, Europska komisija trenutno je spremna prihvatiti čak i odgodu i postupnu provedbu mjera vezanih uz Ustavni sud BiH, ukidanje veta u procesu odlučivanja u državnim tijelima, te usklađivanje vizne politike Bosne i Hercegovine sa EU.
14 prioriteta
Rok za dogovor o izmijenjenom tekstu je srijeda. Njegovim usvajanjem BiH bi do Nove godine dobila prvu tranšu od 70 milijuna eura, a čak postoji mogućnost da se do kraja mjeseca sazove međuvladina konferencija na kojoj bi se utvrdio datum početka pregovora o EU. članstvo bi se odredilo, ali za sada nema podrške SDA.
U preformuliranom tekstu Reformske agende, EK je suglasna da se imenovanjem dvoje sudaca iz RS-a do lipnja prvo popuni Ustavni sud Bosne i Hercegovine. U drugoj fazi bi se raspravljalo o statusu stranih sudaca, au trećoj bi se radilo na implementaciji svih presuda Ustavnog suda BiH.
Ukidanje entitetskog veta u tijelima uprave dio je obveza iz 14 prioriteta Europske komisije i od toga se neće odustati, već bi se u prvoj fazi radilo na uspostavi registra svih subjekata, a nakon toga bi se bi raspravljali o načinu odlučivanja u tim tijelima. Bruxelles je spreman prihvatiti da se vizna politika BiH uskladi s EU postupnim uvođenjem viza za pojedine zemlje. Jasno je da bi se dio obveza na ovaj način odgodio, pa bi se o njima razgovaralo nakon početka pregovora o članstvu. Tako bi se o statusu stranih sudaca ili pravu veta u Vijeću za suglasnost i Vijeću za državne potpore izravno pregovaralo s EU-om, a prvi klaster pregovora vezan je uz pravosuđe i vladavinu prava.
Sadržaj dnevnog reda
Prema informacijama “Pulsa”, nova formulacija trojke je prihvatljiva, predsjednik RS-a Milorad Dodik spreman je na dogovor, ali SDA ne pokazuje poseban interes za sadržaj dnevnog reda, ostaju opozicija koja glasat će protiv i opstruirati napredak. Konsenzus o izmijenjenoj Reformskoj agendi mora se postići u okviru Radne skupine za usuglašavanje Plana rasta, čiji su članovi kantonalni premijeri, a koja je i sama donijela poslovnik prema kojem se odlučuje konsenzusom. Dok vrijeme teče, a Bruxelles čeka usuglašen stav, bilo koja članica skupine može sve zaustaviti.
Posvajanje je također zaustavljeno u srpnju
Usvajanje Reformske agende u srpnju spriječili su i premijeri Zeničko-dobojskog, Tuzlanskog, Unsko-sanskog i Srednjobosanskog kantona Nezir Pivić, Irfan Halilagić, Nijaz Hušić i Tahir Lendo, pravdajući to, između ostalog, izostavljanjem mjere koje se odnose na Ustavni sud Bosne i Hercegovine.
Nakon nedavnog posjeta direktora Generalne direkcije za susjedstvo i pregovore o proširenju Gerta Jana Kopmana (Koopman), koji je kao krajnji rok za dogovor odredio 4. prosinca, jasno je da i ovoga puta imaju posebnu odgovornost.